Jak zarejestrować spółkę z o.o.? Jaka jest rola zarządu?

Zastanawiasz się, jak zarejestrować spółkę z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym? Doskonale trafiłeś, bo dziś opiszę ten proces dość szczegółowo.
Z chwilą podpisania przez wspólników umowy powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Teoretycznie taka spółka może prowadzić normalną działalność, dodając jedynie do swej nazwy słowa “w organizacji”.
Jednak w tym okresie zasady odpowiedzialności za zobowiązania spółki różnią się od tych przedstawionych w poście “12 faktów o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością“.
Mianowicie, za zobowiązania spółki w organizacji odpowiadają solidarnie spółka i osoby, które działały w jej imieniu.
Dodatkowo, rozporządzenie udziałem dokonane przed wpisem spółki do rejestru jest nieważne. A zatem sprzedaż udziału – jeśli się trafi kupiec – jest możliwa dopiero, gdy spółka widnieje już w KRS.
Ponadto jeśli spółka nie zostanie zgłoszona do rejestru w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy spółki, to umowa spółki ulega rozwiązaniu.
Jak widać, z rejestracją nie ma co zwlekać.

Rejestracja spółki – rola zarządu

O ile zawarcie umowy, czyli de facto założenie spółki to robota dla wspólników, to do rejestru spółka jest zgłaszana przez zarząd, a wniosek o rejestrację muszą podpisać wszyscy jego członkowie.

Czytaj dalej „Jak zarejestrować spółkę z o.o.? Jaka jest rola zarządu?”

Podziel się wiedzą

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (S24). Praktyczny komentarz.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet jest wygodne i szybkie (choć o rejestracji w 24 godziny to możesz zapomnieć), jednak nie będzie odpowiednie dla każdego przedsięwzięcia. Dostępny wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie bowiem odpowiadał każdemu.

Przede wszystkim dlatego, że dostępny wzorzec można modyfikować tylko w bardzo ograniczonym zakresie.

Dziś biorę ten wzorzec umowy spółki na tapet i opiszę go szczegółowo tak, abyś mógł podjąć decyzję, czy jest to umowa dostosowana do Twoich potrzeb, czy też przemyślenia i dyskusje, o których pisałam w ostatnim wpisie (Zanim założysz spółkę z o.o.?), wykazały, że potrzebujesz indywidualnie skrojonego rozwiązania.

W tym drugim przypadku masz do wyboru dwa rozwiązania: albo podpiszesz umowę spółki tradycyjnie u notariusza, gdzie dostosujesz jej treść do indywidualnych potrzeb, albo zarejestrujecie spółkę przez Internet i dopiero potem wspólnicy wprowadzą do niej zmiany. To drugie rozwiązanie zalecam, jeśli naprawdę zależy Ci na czasie, a jednocześnie masz zaufanie, że Twoi wspólnicy nie wycofają się z pomysłu wprowadzenia zmian już po rejestracji.

Żeby świadomie podjąć taką decyzję musisz zapoznać się z tym, co oferuje wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (S24), co oznaczają jego postanowienia i jakie mają konsekwencje.

Myślę, że powinieneś przeczytać poniższy komentarz nawet, jeśli jesteś osobą wybitnie analogową i robi ci się słabo na myśl, ze miałbyś zawrzeć umowę bez korzystania z kartki i wiecznego pióra po dziadku. Postarałam się bowiem wyjaśnić większość kwestii poruszonych we wzorcu, a które przecież – w ten lub inny – sposób muszą być uregulowane również w tradycyjnej umowie.

Czytaj dalej „Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (S24). Praktyczny komentarz.”

Podziel się wiedzą

Zanim założysz spółkę z o.o.

Dziś chciałabym poruszyć temat tego, nad czym musisz się zastanowić, zanim założysz spółkę z o.o.?

Poszukując informacji o tym, jak założyć spółkę z o.o., zwykle skupiamy się na tzw. technikaliach i kosztach samego zawarcia umowy spółki lub jej rejestracji (i ja do tego dojdę). Chciałabym jednak zwrócić Twoją uwagę na to, że same formalności to właściwie wisienka na torcie.

W pierwszym opublikowanym na blogu poście (“Dla kogo i po co ten blog?“) zobowiązałam się patrzeć na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oczami członków jej zarządu. Niemniej ciężko jest przejść do roli zarządu w tworzeniu spółki i zupełnie pominąć początkowy etap jej tworzenia. Ponieważ częstą sytuacją jest, że w zarządzie spółki zasiadają jej wspólnicy, to chociaż pokrótce opowiem, o czym powinni pomyśleć zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością właśnie jej założyciele.

Czytaj dalej „Zanim założysz spółkę z o.o.”

Podziel się wiedzą