Po co i dla kogo jest ten blog?

Blog zarząd spółki z o.o. – dla kogo?

Chyba nie zdziwi Cię, gdy odpowiem, że ten blog zamierzam pisać dla członków zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ale po co?

Cóż…
Członkowie zarządów to z pewnością profesjonaliści i znają się na swojej robocie. No właśnie – na swojej.
Tymczasem prowadzenie spółki z o.o. – choć nie jest tak skomplikowane, jak się je maluje – to jednak wymaga pewnej dyscypliny i realizacji pewnych prawnych obowiązków. Obowiązków, których możesz nie być świadomy lub co do których realizacji będziesz mieć wątpliwości, bo… to po prostu nie Twoja branża.

Niewiedza w zakresie praw i obowiązków wynikających z takich przepisów jak kodeks spółek handlowych, ustawa o krajowym rejestrze sądowym czy wielu innych ustaw jest całkowicie uzasadniona.

“Polska ma obecnie najbardziej zmienne prawo ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Jak wynika z obliczeń Grant Thornton, w latach 2012-2014 produkowała średnio w roku prawie 56-krotnie więcej przepisów niż Szwecja, 11-krotnie więcej niż Litwa i 2-krotnie więcej niż Węgry (szacunki dotyczą zarówno liczby jak i objętości tworzonych aktów prawnych – na podstawie tych dwóch czynników obliczony został specjalny wskaźnik zmienności prawa w krajach UE). Oznacza to, że w żadnym innym kraju unijnym rzeczywistość prawna dla obywateli i przedsiębiorców nie jest tak chwiejna i nieprzewidywalna jak w Polsce.” http://barometrprawa.pl/

Niewiedza jest uzasadniona, owszem, ale ignorancja – nie.
Dlatego warto szukać informacji z tej dziedziny, doszkalać się i dowiadywać.
Nie martw się, nie będę Cię przekonywać, że masz sobie teraz do poduszki czytać kodeks spółek handlowych (chyba że cierpisz na bezsenność, to wtedy nawet bym zalecała)…
Postaram się jednak przekonać Cię do regularnego zaglądania na tego bloga, bo wydaje mi się, że może to być korzystne zarówno dla Ciebie – jako efektywnego menedżera i człowieka lubiącego spokój ducha – jak i dla Twojej spółki, która w ten sposób może uniknąć zawirowań i niepotrzebnych kosztów.

Kim jestem?

Mam na imię Agata. Jestem adwokatem. Na co dzień pomagam firmom i ludziom korzystnie (i bezpiecznie) zarządzać ich majątkiem. W swojej pracy skupiam się na rozwiązaniach efektywnych – nie interesuje mnie samo “chodzenie do sądu”, bo to nie zawsze jest dla moich klientów korzystne, choc czasami – konieczne.
Moje doświadczenie zawodowe obejmuje głównie sprawy majątkowe – związane z nieruchomościami, dziedziczeniem, działalnością gospodarczą i funkcjonowaniem spółek właśnie.
Prywatnie jestem żoną inżyniera i mamą dwójki przedszkolaków, a także zapaloną turystką rowerową.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o mojej pracy zapraszam do zakładki “Kim jest autorka?”.

Na czym będę się koncentrować?

Pisząc tego bloga chciałabym się skupić na praktycznych aspektach funkcjonowania spółki z o.o. jako takiej – na prawach i obowiązkach udziałowców i organów spółki, na konkretnych działaniach, które należy podejmować lub których należy unikać prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Oczywiście skrupulatne ograniczenie się do tych kwestii jest niemożliwe, bo spółka funkcjonuje w konkretnej rzeczywistości prawnej, na którą składają się przepisy prawa z wielu dziedzin.
Mam również nadzieję, że Ty, czytelniku, również przyłączysz się do tworzenia tego miejsca w sieci, poprzez podpowiadanie mi spraw budzących Twoje wątpliwości i pytania.

Perspektywa

Nie chcę, żeby to był blog dla wszystkich, którzy ze spółką z o.o. mają “coś” do czynienia.
Chcę pisać dla członków zarządu!
To na nich spoczywa cały ciężar nie tylko zapewnienia spółce rentowności i rozwoju, ale również ciężar wypełniania wielu prawnych obowiązków. Chciałabym pomóc właśnie zarządom spółek! Oczywiście również pod tym względem nie da się dokładnie wykroić jednego kawałka tortu, bo – po pierwsze – wiedza ta może być przydatna również innym osobom związanym ze spółką i – po drugie – członek zarządu może być przecież jednocześnie wspólnikiem spółki, a zatem tego wątku nie wolno mi pomijać. Postaram się jednak patrzeć na świat oczami członków zarządu spółki.

zarząd spółki z o.o. blog

Pozostań w kontakcie

Chciałabym, aby ten blog był dla Was – prezesi, wiceprezesi, członkowie zarządu – instrukcją obsługi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do której będziecie regularnie sięgać.

A teraz proszę Cię zostaw komentarz, co dla Ciebie stanowi największe wyzwanie w prowadzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? O czym chciałbyś przeczytać na moim blogu?

Pozdrawiam,
Agata

PS. Jeśli jesteś kobietą i odniosłaś wrażenie, ze gadam do facetów (“chciałbyś”, “założyłeś”, zostałeś” itd.), to po prostu musisz mi wybaczyć.
Język polski nie jest łaskawy dla twórców chcących się zwracać bezpośrednio i w liczbie pojedynczej (czyli bez “Państwo”, “Państwa” itp.) do czytelnika obu płci jednocześnie. A dodawanie za każdym razem “/aś” bardzo utrudnia pisanie – człowiek po prostu gubi wątek…
Wiedz jednak, że – jak mam nadzieję widać – sama jestem kobietą i zapewniam Cię, że Ty też – kobieto, menadżerko, prezesko, członkini zarządu, fajna babko – jesteś adresatką tego bloga. Im nas więcej w biznesie, tym lepiej!

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. od A do Z
Podziel się wiedzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.