Kiedy uchwałę wspólników musi zaprotokołować notariusz?

Jak pewnie wiesz, ze zgromadzenia wspólników trzeba sporządzić protokół. Stanowi on dowód na to, jaki był przebieg zgromadzenia i jakie podjęto uchwały. Według przepisów z podjęcia niektórych uchwał protokół musi sporządzić notariusz. 

Które uchwały musi zaprotokołować notariusz?

Są to następujące uchwały wspólników:

  1. zmiana umowy spółki 
  2. przekształcenie spółki 
  3. przeniesienie siedziby spółki za granicę 
  4. i rozwiązanie spółki.

Czy notariusz musi być obecny na zgromadzeniu wspólników?

Żeby sporządzić taki protokół, notariusz musi być obecny w czasie obrad. 

Nie ma jednak obowiązku, aby notariusz uczestniczył w całym zgromadzeniu, jeżeli porządek obrad obejmuje jeszcze inne uchwały, które nie wymagają zaprotokołowania przez notariusza. Zazwyczaj w takich przypadkach dla całego zgromadzenia prowadzi się osobny protokół (“normalny”)

Gdzie zaprosić notariusza?

Jeżeli spółka zamierza podjąć uchwałę, którą musi za produkować notariusz, a jej skład osobowy nie jest zbyt duży, całe zgromadzenie można zorganizować w kancelarii notarialnej. Tak z pewnością będzie najwygodniej.

Jeśli jednak nie jest to możliwe (na przykład, dlatego że mamy w spółce zbyt wielu wspólników, aby zmieścili się w kancelarii notarialnej), trzeba zaprosić notariusza w miejsce, gdzie zgromadzenie może się wygodnie odbyć. 

Odpowiedzi na wiele pytań, które zadają mi prezesi spółek z o.o. zawarłam w moim nowym e-booku “Jak zorganizować zgromadzenie wspólników?”

To prawie 100 stron praktycznej wiedzy, napisanej prostym językiem, bez zbędnych dywagacji, same konkrety. E-book przewodnik, jak krok po kroku zorganizować i przeprowadzić zgromadzenie wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością,

Zawiera też wzory podstawowych dokumentów, praktyczną checklistę, i informacje o tym jak zorganizować zgromadzenie wspólników online!

Jest w formie pliku w formacie PDF, do natychmiastowego pobrania i można go wydrukować (ale nie trzeba).

Sprawdź ofertę poradnika “Jak zorganizować zgromadzenie wspólników?” tutaj.

Pozdrawiam,

Agata

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. od A do Z
Podziel się wiedzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.